A konfucianizmus
Az irnyzat lnyege, hogy trsadalmi mretekben fogalmaz meg olyan elgondolsokat, amelyeket kvetve az egsz trsadalom mkdkpess lehet, s a csszrkorig elmenen egy uralkod szmra biztostja az egsz trsadalom tisztelett, megbecslst. Alaptja Kung Csiu (i.e.551-479), aki Lu fejedelemsgben szletett. Neve annyit jelent, hogy a Kung csaldban szletett figyermek. Eurpai misszionriusok latinostottk vezredek mltn Konfuciuszra. Ebben benne van a Fu-ce nv maradvnya, ami magas rangot jelent Knban.
A konfucianizmus tantsait sszegytj m a Lun-j ("Beszlgetsek s mondsok"). A Lun-j tantsa a trsadalom viszonyaira, berendezkedsre vonatkozik: meghatrozza a f viselkedsformkat, s a csaldot mint legfontosabb egysget jelli meg. Konfuciusz tantvnyaival egytt rta mveit. Az egyik legfontosabb tantvny Ceng-ce, aki a gyermeki kegyeletet, a hsziat fejtette ki, egy szent knyvben, a csingben. A "Hsziao-csing" knyv megfogalmazza a trsadalom alapkvetelmnyt: azt, hogy mindenki tisztelettel s engedelmessggel tartozik a csaldfnek, aki gondoskodik rla. A hsziao teht az egsz trsadalmi berendezkeds egyik f koncepcija. A msik a ti, ami az idsebbik irnti tiszteletet jelenti. A ti s a hsziao egyttes megvalsulsa teszi lehetv, hogy az embersg s a rend uralkodv vljk a trsadalomban.
A taoizmus
Ez egy olyan vilgmret filozfiai rendszer, amely a knai hagyomnyt sszekti a krltte lv termszettel. Alaptja Lao-tan, azaz Lao-ce. Szerinte a vilg rendjt az hatrozza meg, hogy az ember a termszet rsze, a vilgmindensg megklnbztetett egysge. A konfucianizmus s a taoizmus gy voltakppen kiegszti egymst: a trsadalom s benne az ember lett a konfucianizmus szablyozza, az emberi vilgnak a termszethez val viszonyt pedig a taoizmus igyekszik meghatrozni.
Lao-ce Konfuciusz eltt lt, de tantsait ksbbi sszefoglalsokbl ismerte meg a vilg. |