A Yuan-dinasztia
Temndzsin 1206-ban alaptottam meg a Mongol Kirlysgot s 1271-ban Kubilj vltoztatta meg a kirlysg nevt Yuan csszrsgra. 1279-ban legyztk a Song dinasztit s Dadut jelltk ki fvrosnak. Ez a hely Peking se. A mongolok eleinte a „Nagy Sztyepptl” szakra telepltek le, miutn Temndzsin lekzdtt minden nomd trzset, befejezte Monglia egyestst s megalaktotta a Mongol Kirlysgot, magt ezutn Dzsingisz knnak hivatta. Mindezeket megelzen a mongol katonk tmadst indtottak a kzpzsiai kirlysgok, a kelet-eurpai orszgok, illetleg Perzsa ellen. Helin (a mai Mongol Kztrsasgban Hrhelin nven szerepel vros) krl zsit s Eurpt tvz nagy-knsg nemsokra tbb kisebb knsgra szakadt. Nvlegesen a mongol kirlyt knknt tiszteltk. A Yuan csszrsg szaki rszn mivel llandak voltak a polgrhbork az orszg helyzete ersen megingott. Az els csszr ennek kvetkeztben sztnzte a mezgazdasgi termelst s nagy ervel trekedett a Srga foly psgnek megrzsre.
A Tang a Song s a Yuan dinasztik idejn Kna volt a vilg legfejlettebb orszga. Gazdasgilag s kulturlisan nagy vonzert jelentett a szomszd orszgoknak. Ebben az idben a klnbz orszgok megbzottjai, zletemberei s tudsai gyakran ltogattak Knba. Kna s a klfldi orszgok kztt meglehetsen lnk volt a cserekapcsolat a Yuan dinasztia idejn a kelet s a nyugat kztt ingz zletemberek szma a korbbi idhz kpest megtbbszrzdtt. A Yuan dinasztia Japnnal s a dl-zsiai orszgokkal is tartotta kapcsolatait. Kna s India kztt szmtalan knai haj jrt. A nyomtatsi technika, a puskapor s az irnyt tallmnya az arab orszgokon keresztl jutott el Eurpba. Az arab csillagszat tan, gygytan s matematika ezzel egy idben jutott el Knba. Az knai iszlm valls elterjedse szintn ennek az idnek ksznhet. A Knbl az Arab-flszigetre vezet tengeri ton kvl a Yunnan tartomnyon keresztl egy szrazfldi t is rendelkezsre llt. A Kelet-Afrikba st mg messzebb, Marokkba szlltott porcelnok is hresek voltak. 1275-ben egy velencei zletember fia Marco Polo apjval Knba rkezett s 17 vre letelepedett. Knban rta meg vilghres tirajzt. Az elmlt vszzadokban ezen tnyezk jtszottak szerepet abban, hogy a nyugatiak megismerjk Knt s zsit.
A kulturlis terleten a Yuan dinasztiban az gynevezett Yuan opera fmjelezte a kultra magas fokt. Az eredeti szerzk kzl Guan Hanqing, Wang Shipu, Bai Pu, Ma Zhiyuan nevt rdemes megemlteni. Az eredeti mveik kzl a „Dou E rtatlansga” s a „Nyugati szobban trtntek” hresek.
A mongol hatalom elg slyosan kizskmnyolta a Han nemzetisget. Ennek hatsra a Han nemzetisg emberek tbbszr kezdtek felkelsbe. 1333-tl kezdve a parasztfelkels trt ki s hamarosan az egsz orszgra kiterjedt. 1351-ben a Srga folyt karbantart parasztok rszvtelvel robbant ki az a parasztfelkels, amely alkalmval minden fldmves fejt vrs sllal fedtk. 1341-ben a haozhoui „Vrs slas” csapat vezre Zhu Yuanzhang a mongolok kizsnek s a haza helyrelltsnak jelszavval kezdemnyezte a parasztfelkelst. Vgs soron sikerlt lednteni a Yuan dinasztit s megalaptotta a Ming dinasztit.
|